W celu poprawnego działania witryny stosujemy pliki cookies (ciasteczka). Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Rozumiem

NAUCZ SIĘ JEDNEGO DZIAŁU MATEMATYKI WYŻSZEJ W 3 DNI
 Wystarczy uczyć się na przykładach, a teorię OGARNĄĆ przy okazji
Na pokładzie mamy już 29 000 studentów. Dołącz i Ty!

Oblicz całkę niewłaściwą

Całki niewłaściwe - zad. 1

Rozwiązanie

Z pozoru, nasza całka wydaje się być zwykłą całką oznaczoną, jednak, gdy przyjrzymy się bliżej, to zauważymy, że funkcja podcałkowa jest nieograniczona w zerze (ma tam asymptotę pionową). Poniżej możesz zobaczyć wykres funkcji \(f(x)=\frac{1}{\sqrt{x}}\) na przedziale [0,3] (zwróć uwagę, że w zerze funkcja "ucieka" do nieskończoności)Wykres funkcji 1 przez pierwiastek z x

Mamy więc do czynienia z całką niewłaściwą II-go rodzaju. Sposób obliczania tego typu całek jest następujący:

Całki niewłaściwe - zad. 1 - rozwiązanie

 Wskazówki

 1. Funkcja \(f(x)=\frac{1}{\sqrt{x}}\) jest nieograniczona w punkcie x=0 (ma asymptotę), dlatego zamieniamy dolną granicę całkowania (punkt 0) na liczbę \(\epsilon\), która jest pewną liczbą dodatnią. Dodatkowo przed całką dopisujemy limes.
 2. Zapominamy na chwilę o granicy (limes) i  liczymy całkę oznaczoną \(\int_\epsilon^3 \frac{1}{\sqrt{x}}\,dx\) dokładnie tak samo jak liczy się całki oznaczone.
 3. Na koniec liczymy granicę przy \(\epsilon\rightarrow 0\), czyli
  \(\lim\limits_{\epsilon\rightarrow 0}[2\sqrt{x}]\begin{array}{l}3\\\epsilon\end{array}=\lim\limits_{\epsilon\rightarrow 0}(2\sqrt{3}-2\sqrt{\epsilon})=2\sqrt{3}\)

 

Komentarzy (0)


  Na tej stronie znajdziesz około tysiąca zadań z rozwiązaniami i przykładów krok po kroku głównie z zakresu matematyki wyższej, jak również z matematyki na poziomie liceum. Zadania podzielone są na działy tematyczne zazwyczaj według przedmiotów i tematów wymaganych na studiach, np. zadania z pochodnych funkcji i całek (analiza matematyczna), macierzy i liczb zespolonych (algebra liniowa), zmiennych losowych i prawdopodobieństwa (rachunek prawdopodobieństwa) itd.

  W każdej kategorii znajdziesz zadania o różnym poziomie trudności, a pod każdym zadaniem znajdziesz wiele wskazówek jak przebiega rozwiązanie, potrzebne definicje i wzory oraz podsumowanie schematów użytych w rozwiązaniu. Często rozwiązanie zadania omówione jest wręcz krok po kroku. Warto starać się samodzielnie rozwiązać jak najwięcej zadań znajdujących się na stronie, ponieważ są tu zebrane typowe zadania z kolokwiów i egzaminów z polskich uczelni. Nauka matematyki na przykładach i konkretnych zadaniach jest najbardziej efektywna - potwierdzają to badania naukowe. Trzeba tylko uczyć się (a właściwie analizować przykłady i rozwiązywać zadania) konsekwentnie i wytrwale, a efekty w postaci lepszego zrozumienia pojęć i schematów oraz umiejętność samodzielnego rozweiązywania podobnych zadań przyjdą same.

  Pamiętaj, że zawsze masz możliwość zadania pytania w komentarzu pod każdym zadaniem - warto z tej możliwości korzystać, ponieważ na tej stronie nie ma głupich pytań i każde, nawet najgłupsze pytanie znajdzie swoją odpowiedź. Powodzenia w zrozumieniu matematyki!