W celu poprawnego działania witryny stosujemy pliki cookies (ciasteczka). Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Rozumiem

NAUCZ SIĘ JEDNEGO DZIAŁU MATEMATYKI WYŻSZEJ W 3 DNI
 Wystarczy uczyć się na przykładach, a teorię OGARNĄĆ przy okazji
Na pokładzie mamy już 29 000 studentów. Dołącz i Ty!

Oblicz całkę niewłaściwą

Całki niewłaściwe - zad. 1

Rozwiązanie

Z pozoru, nasza całka wydaje się być zwykłą całką oznaczoną, jednak, gdy przyjrzymy się bliżej, to zauważymy, że funkcja podcałkowa jest nieograniczona w zerze (ma tam asymptotę pionową). Poniżej możesz zobaczyć wykres funkcji \(f(x)=\frac{1}{\sqrt{x}}\) na przedziale [0,3] (zwróć uwagę, że w zerze funkcja "ucieka" do nieskończoności)Wykres funkcji 1 przez pierwiastek z x

Mamy więc do czynienia z całką niewłaściwą II-go rodzaju. Sposób obliczania tego typu całek jest następujący:

Całki niewłaściwe - zad. 1 - rozwiązanie

 Wskazówki

  1. Funkcja \(f(x)=\frac{1}{\sqrt{x}}\) jest nieograniczona w punkcie x=0 (ma asymptotę), dlatego zamieniamy dolną granicę całkowania (punkt 0) na liczbę \(\epsilon\), która jest pewną liczbą dodatnią. Dodatkowo przed całką dopisujemy limes.
  2. Zapominamy na chwilę o granicy (limes) i  liczymy całkę oznaczoną \(\int_\epsilon^3 \frac{1}{\sqrt{x}}\,dx\) dokładnie tak samo jak liczy się całki oznaczone.
  3. Na koniec liczymy granicę przy \(\epsilon\rightarrow 0\), czyli
    \(\lim\limits_{\epsilon\rightarrow 0}[2\sqrt{x}]\begin{array}{l}3\\\epsilon\end{array}=\lim\limits_{\epsilon\rightarrow 0}(2\sqrt{3}-2\sqrt{\epsilon})=2\sqrt{3}\)

 

Komentarzy (0)


    Na tej stronie znajdziesz około tysiąca zadań z rozwiązaniami i przykładów krok po kroku głównie z zakresu matematyki wyższej, jak również z matematyki na poziomie liceum. Zadania podzielone są na działy tematyczne zazwyczaj według przedmiotów i tematów wymaganych na studiach, np. zadania z pochodnych funkcji, całek, macierzy, liczb zespolonych itd.

    W każdej kategorii znajdziesz zadania o różnym poziomie trudności, pod każdym zadaniem znajdziesz wiele wskazówek jak przebiega rozwiązanie, często rozwiązanie omówione jest krok po kroku. Warto starać się samodzielnie rozwiązać jak najwięcej zadań znajdujących się na stronie, ponieważ są tu zebrane typowe zadania z kolokwiów i egzaminów z polskich uczelni. Pamiętaj, że zawsze masz możliwość zadania pytania w komentarzu pod każdym zadaniem. Powodzenia w zrozumieniu matematyki!