W celu poprawnego działania witryny stosujemy pliki cookies (ciasteczka). Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Rozumiem

NAUCZ SIĘ JEDNEGO DZIAŁU MATEMATYKI WYŻSZEJ W 3 DNI
 Wystarczy uczyć się na przykładach, a teorię OGARNĄĆ przy okazji
Na pokładzie mamy już 29 000 studentów. Dołącz i Ty!

Podaj wzór na całkę nieoznaczoną z funkcji \(\frac{1}{\sin^2x}\)

Całka z 1 przez sin kwadrat x

Rozwiązanie

Całka wynosi

Wzór na całkę z 1/sin kwadrat x

gdzie \(ctg x\) to funkcja trygonometryczna cotangens

\[ctg x=\frac{\cos x}{\sin x}\]

Wyjaśnienie

Całkowanie funkcji jest operacją odwrotną do różniczkowania funkcji (liczenia pochodnej), zatem wzór na całkę \(\int \frac{1}{\sin^2x}dx\) wynika z faktu, że pochodna funkcji \(ctg x\) wynosi \(-\frac{1}{\sin^2 x}\):

\[(-ctg{x}+c)'=-(ctg{x})'+(c)'=\frac{1}{\sin^2{x}}+0=\frac{1}{\sin^2{x}}\]

Wzór na całkę z \(\frac{1}{\sin^2x}\) należy zapamiętać. Najłatwiej to zrobić, gdy zna się wzory na pochodne funkcji elementarnych.

 

Komentarzy (0)


    Na tej stronie znajdziesz około tysiąca zadań z rozwiązaniami i przykładów krok po kroku głównie z zakresu matematyki wyższej, jak również z matematyki na poziomie liceum. Zadania podzielone są na działy tematyczne zazwyczaj według przedmiotów i tematów wymaganych na studiach, np. zadania z pochodnych funkcji, całek, macierzy, liczb zespolonych itd.

    W każdej kategorii znajdziesz zadania o różnym poziomie trudności, pod każdym zadaniem znajdziesz wiele wskazówek jak przebiega rozwiązanie, często rozwiązanie omówione jest krok po kroku. Warto starać się samodzielnie rozwiązać jak najwięcej zadań znajdujących się na stronie, ponieważ są tu zebrane typowe zadania z kolokwiów i egzaminów z polskich uczelni. Pamiętaj, że zawsze masz możliwość zadania pytania w komentarzu pod każdym zadaniem. Powodzenia w zrozumieniu matematyki!